ifi alkalom
Téma: Mi a legfontosabb?
Felelős: Fábián Attila
Legyenek prioritásaid!
Márk Evangéliuma 12:28-31
…"Melyik a legfőbb az összes parancsolat közül?" Jézus így válaszolt: "A legfőbb ez: …szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből, teljes elmédből és teljes erődből. A második ez: Szeresd felebarátodat, mint magadat. Nincsen más, ezeknél nagyobb parancsolat."
Hogyan rangsoroljunk?
A dolgok lényegessége, illetve lényegtelensége alapján való szelektálást hívjuk úgy, hogy rangsorolás. A rangsorolásnál a leggyakrabban elkövetett hiba az, hogy két kritériumot összekeverünk: a tennivalókat a sürgősségük alapján és nem a fontosságuk szerint végezzük el. "Fontos", ami értékrendünk és céljaink szempontjából döntő, nagy horderejű. "Sürgős" pedig mindössze az, hogy az adott dolognak közeli határideje van. Pontosan ezt a két kritériumot választotta szét Dwight D. Eisenhower amerikai tábornok (később elnök), és alkotta meg egyszerű, de jól alkalmazható döntési segédeszközét, az Eisenhower mátrixot.
A fontos és a sürgős nem egymást kizáró, de nem is egyértelműen összetartozó fogalmak. Ha például van egy rakás feladat az adott napra, akkor - jó esetben, ha lehet - azzal kell kezdeni a napot, hogy elintézzük a fontos és sürgős tennivalókat. Ilyenek a tipikus "tűzoltás" és "vészhelyzet" jellegű dolgok, lényegesek, nagy horderejűek, a határidejük orrunkat verdesi, azaz hatalmas nyomás mellett, kapkodva kell őket elintézni, mentve, ami még menthető. Az is biztos, hogy a legutoljára maradnak azok a dolgok, amelyek nem fontosak és nem sürgősek, hiszen ezek általában apróságok, sokszor csak az idő kitöltése a céljuk. Tipikus példák: a reklámok bámulása a tévében, szörfözés a csatornák között vagy a ceruzák aprólékos, sokadik kihegyezése.
A dolog akkor kezd érdekessé válni, amikor a másik két kategória közül kell választanunk. A fontos, de nem sürgős kategóriába tartozik mindenfajta felkészülés, előre-munka, tanulás, míg a sürgős, de (saját szempontunkból) nem fontos feladatokat sokszor másoktól kapjuk. Sokunk ideje akkor úszik el, ha azokat a dolgokat, amelyek sürgősek és nem fontosak, elé helyezzük azoknak, amelyek bár fontosak, de nem sürgősek. Ha ugyanis így teszünk, akkor ennek következtében - a sürgősekre koncentrálva - addig tolódnak a fontos feladatok, amíg - előbb vagy utóbb - sürgőssé, azaz most már vészhelyzetté, tűzoltássá válnak.
"A dolgok elintézésének csodálatra méltó képességén kívül létezik a dolgok elintézetlenül hagyásának csodálatra méltó képessége is. Az élet bölcsessége a lényegtelen dolgok kiküszöbölésében rejlik." régi kínai közmondás
Eisenhower Matrix - Stephen R. Covey által újrafogalmazva
Sürgős | Nem sürgős | |
---|---|---|
Fontos |
A halogatóA holnapi vizsgára készülök |
A rangsorolóTervezés, célok kitűzése |
Nem fontos |
A bólogatóTelefonhívások |
A munkakerülőTúl sok tévézés |
Hol töltöd az időd nagyrészét?
A halogató
Mottója: "Véget vetek a halogatásnak - valamikor a közeljövőben!"
A halogató a sürgősség megszállottja. Igazából az agya be sem kapcsol, ameddig nincs vészhelyzet. Brillírozik a feszült helyzetekben.
A tervezés szóba sem jöhet, mert az elrontaná az utolsó pillanatok izgalmát.
A halogatás eredménye:
- Stressz és aggodás
- Kiégés
- Középszerű teljesítmény
A bólogató
Ez az időzóna a sürgős, de nem fontos dolgok zónája. Jellemzője a másoknak való megfelelés vágya. Nagyon megtévesztő terület, mert a sürgős dolgok a fontosság látszatát keltik. A bólogató János nagyon nehezen tud nemet mondani bármire vagy bárkinek. Olyan nagyon igyekszik mindenki elvárásainak megfelelni, hogy gyakran senkinek sem tud megfelelni, még saját magának sem. Gyakran beadja a derekát a csoportnyomásnak, mert szeret népszerű lenni, és nem akar kilógni a sorból.
Mottója: "Holnap határozottabb leszek - ha ez neked is megfelel."
A bólogatás eredménye:
- Megfelelni vágyás
- Fegyelmezettség hiánya
- Úgy érzi magát, mint mindenki lábtörlője
A munkakerülő
Ez az időzóna a túlzások és a kidobott idő zónája. A tevékenységek, melyek nem fontosak és nem is sürgősek. A munkakerülő szereti a dolgokat túlzásba vinni, túl sokat néz tévét, délig alszik, túl sok filmet néz, túl sokat játszik számítógépes játékokat, túl sokat lóg az Interneten, órákat beszél telefonon, hétvégenként bevásárló maratonokat tart. Szeret csak úgy ellenni.
A munkakerülés eredménye:
- A felelősségérzet hiánya
- Lelkiismeretfurdalás
- Megbízhatatlanság
A rangsoroló
Olyan dolgok tartoznak ide, mint például a pihenés, barátságok építése, sportolás, tervezés, házi feladatok elkészítése (időben). Ez a kiválóság időzónája - ahol mindannyian lenni szeretnénk!
Bár nem tökéletes ő sem, de alapjában összeszedett. Összeszedi, hogy milyen tennivalói vannak, rangsorolja őket, hogy biztosan a legfontosabb dolgokat végezze el legelőször és a legkevésbbé fontosakat utoljára. Mivel betervezi a feladatok elvégzését, nem stresszel a határidők miatt. Időt szakít a sportolásra, még ha más dolgokat félre is kell tennie. Van ideje a barátai számára. Bár folyamatos erőfeszítést jelent, mégis fontos számára a kiegyensúlyozottság. Megtanulta hogyan lehet mosolyogva nemet mondani.
A rangsorolás eredményei:
- Egyensúly
- Magas teljesítmény
- Megbízhatóság
A rangsorolás, a prioritások felvállalása azt is jelenti, hogy szembenézünk a félelmeinkkel, a csoportnyomással, elkötelezettek maradunk az elveinkhez a nehéz időszakokban is.
Fil 3:13-14
Péld 21:5
2Krón 15:7
Péld 24:27
Zsolt 37:4
Lk 14:28
Fil 4:8
Róm 12:2
Fil 4:13
Források:
http://cegvezetes.hu/1999/07/idogazdalkodas/
http://www.7habits.com/
http://www.seancovey.com/